Božek by se divil

návrat na seznam článků     seznam článků

Je to právě 144 let co šumění vodotrysků na Sychrovském zámku zmlklo. Starý trkač čerpající vodu z Mohelky do vodojemu, snad první svého druhu v českých zemích vypověděl službu. Po kolikáté už! Nekonečné opravy začaly jít knížeti Rohanovi na nervy. Rozhodl se postavit nový vodovod. Duchovním otcem tohoto projektu se stal Romuald Božek, syn známého českého vynálezce. Úkol to nebyl snadný. Vodu bylo nutno vytlačit do výšky téměř 64 metrů. Výkonnou třípístovou pumpu bylo zapotřebí pohánět velkým vodním kolem. Ale vody nebylo nazbyt, sotva jedna krychlová stopa za vteřinu. Kolo s tou troškou šplouchalo, cmrndalo a rozstřikovalo. Božek, přemýšlel, lámal si hlavu, jak to jen zařídit, aby ztráty omezil na minimum. Uvažoval postavit hlubší korečky, aby se předčasně nevylévaly. Ale vodě se do tak hlubokých nechtělo, na hraně se odrážela ven a netáhla. Božek nebyl zvyklý na kompromisy: "Nejde-li naklonit lopatka tak, aby byla dobrá jak pro nátok tak pro výtok, budou dvě, každá zvlášť!" Jak si předsevzal, tak udělal. Vymyslel zcela unikátní vodní kolo. Takové, jaké do té doby ještě nikdo nepostavil. Sekerníci nad tím jen kroutili hlavou: "Co je to za nesmysl nalévat vodu dovnitř věnce? To nebude fungovat!" Ale Božek věděl co dělá. Voda přivedená vantrokem dovnitř kola se pohodlně vlévala do zcela otevřených korečků. A když náhodou něco ukáplo, zachytil to koreček pod ním. Ven z kola se mohla vylévat jedině na straně venkovní. Jenže tam byly lopatky dlouhé štíhlé s malými mezerami. Nepustili vodu z kola ven dokud se neotočily až úplně dolů. Ani kapka nepřišla nazmar. Čerpadlo pumpovalo jedna radost a vodotrysky zase ožily. Léta přešla, dřevěné kolo ztrouchnivělo, starou pumpu nahradilo jiné čerpadlo. Ze staré Horní vodárny na Mohelce jsou jen trosky. Kdesi tam pod nimi leží zbytky kola, které by svou účinností směle soutěžilo s turbínami. Co by to však bylo za příběh, kdyby neměl pokračování?
V září 2001 zašuměla voda a kolo se znovu roztočilo. Ne však v Čechách na Mohelce, ale na Moravě v Boskovicích, pod rybníkem Lasákova mlýna, v areálu hotelu Moravia. Malý potůček z Valchovského kopce trpí stejným nedostatkem vody se kterým se potýkal Božek. K energetickému využití je vody opravdu málo, kolo se bude točit jen tak pro radost a pro reklamu. Proč tedy neoprášit osvědčený Božkův systém? Sloužil našim předkům, snad přinese poučení i našim potomkům aspoň jako replika.
Až budete mít cestu kolem, přijďte se podívat. Možná budete žasnout nad žlabem vedoucím nezvykle podél hřídele stejně jako staří sekerníci. No vidíte, a přece se točí...

-vl-


zpět na seznam článků