Nenasytná velryba

návrat na seznam článků     seznam článků

Každé zvíře, brouk, bakterie i rostlina potřebuje na svůj život určitý energetický příkon ve wattech či miliwattech, který získává z živin a svého okolí. Ač se to na první pohled jeví možná zjednodušené, je to docela zajímavá srovnávací hodnota. Nesmíme zapomínat, že i celá planeta Země má svou energetickou bilanci a ta musí být z hlediska douhodobého horizontu v rovnováze. Podívejme se proto, jak je na tom se svým příkonem člověk:


Kolik však myslíte, že vyžaduje náš současný životní styl ve městě?
Žijeme - chodíme do práce kde spotřebováváme energii, abychom vydělali peníze a koupili si zboží a potraviny, které pro nás vyrobili nebo vypěstovali jiní. Topíme v bytech, jezdíme autem nebo autobusy. Létáme letadlem. Potřebujeme stavět nové domy, nahrazovat opotřebené věci i ekologicky likvidovat odpad. Vaříme, svítíme, díváme se na televizi nebo sedíme za počítačem. Surfujeme na e-shopu a radujeme se z nového typu mobilního telefonu. Nutně ho zítra musíme mít, abychom byli „in”. Podíl z každého je zapotřebí poctivě přičíst ke kaloriím získaným z potravin, se kterými pracuje naše vlastní tělo.
Pak náš skutečný výkon pro život je úděsných 11000 wattů.

Nyní se zeptejte sami sebe:
Co je to za „zvíře”, které marnotratně spotřebovává 11000 wattů jen proto, aby mohlo žít? Vždyť to zhruba osumdesátikilové „zvíře” potřebuje více wattů než několikatunová modrá velryba. A to ještě není všechno. Mezi námi jsou i tací, kteří žijí výrazně nadstandardně a z této planety spotřebovávají mnohem více než „pouhých” 11000 wattů. Je to více energie, než spotřebovávalo jakékoli zvíře, které kdy v minulosti na této zemi žilo.

Planeta dokáže poskytnout energii přibližně pro 300 milionů modrých velryb. Určitě ne pro sedm miliard takových velryb. To je také hlavní důvod, proč je náš životní styl dlouhodobě neudržitelný. Asi se to „zvíře”, co si říká člověk, bude muset v budoucnu zvyknout žít mnohem a mnohem skromněji než dnes...


-vl-


zpět na seznam článků